Повернутися до звичайного режиму

Юні екскурсоводи «Музею хліба» Нанківської ЗОШ І-ІІІ ст. - переможці І (обласного) туру Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв навчальних закладів

„Край, в якому я живу”

/Files/images/хліб стат.jpg

Відповідно до наказу департаменту освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації 01 лютого 2020 року відбувся І (обласний) тур Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти „Край, в якому я живу”, в якому взяли участь юні екскурсоводи „Музею хліба” Нанківської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області (директор Грицак М.О.).

Журі, переглянувши виступи учасників конкурсу, відмітило, що юні екскурсоводи показали достатньо високий рівень підготовленості до проведення тематичної екскурсії музеєм закладу освіти за визначеними Умовами конкурсу тематикою та напрямками.

Підвівши підсумок виступів екскурсоводів, журі визначили переможців конкурсу.

Надзвичайно приємно, що екскурсійна група „Музею Хліба” Нанківської ЗОШ І-ІІІ ст. у складі: Тетяни Русанюк, керівника музею, та екскурсоводів Тетяни Мороз, Михайла Плиски, отримали І місце у тематичному напрямку „Галузеві музеї”.

З 20 – 22 березня цього року вони візьмуть участь у ІІ (Всеукраїнському) турі конкурсу, який пройде в м.Миколаєві, з чим ми їх і вітаємо.

ПІДСУМКИ РАЙОННОГО ОГЛЯДУ МУЗЕЇВ ПРИ ДОШКІЛЬНИХ,ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ, ПОЗАШКІЛЬНИХ ТА ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ ,ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ У СФЕРІ УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ СТАНОМ 12.12.2018 Р.

На сучасному етапі розвитку суспільства, роль шкільних музеїв надзвичайно велика. Саме на шкільні музеї покладено функцію збирання, вивчення, обробки, збереження, оформлення та пропаганди матеріалів минулого українського народу, а також гідного виховання молодого покоління. Зберігаючи історію, культуру і традиції кожного українського села, таким чином збережемо минуле всього українського народу. З часу проведення огляду, який відбувся у листопаді 2018 року в Хустському районі пройшли перереєстрацію 13 музеїв.Серед них є цікаві і неординарні, як наприклад один музей народознавчий побут «Бабусина світлиця» на базі Н.Бистрівської гімназії. ( керівник Тегза Ольга Василівна). Але найбільш цікавим є проведення театралізованих вистав. Кожного року ми планується якесь театралізоване свято. Ми відтворили обряд Стрітення, масляної, виступали з вертепом, провели Великоднє свято, в гості до нас приходив святий Миколай.

/Files/images/муз.jpg

/Files/images/муз1.jpg

Працює в нашому районі «Історико – краєзнавчий» профіль (краєзнавчий і патріотичний) на базі Березівської ЗОШ І-ІІІ ст. (керівник Андріянова Марина Іванівна), в якому постійно проводяться різні екскурсії для учнів та вчителів.

/Files/images/муз2.jpg/Files/images/муз3.jpg

У Хустському районі працює 8 музеїв краєзнавчого напрямку. Найбільш цікавий досвід музею показали майже всі музеї. Пошукова робота шкільного краєзнавчого музею „Пам’яті вдячні нащадки ” Монастирецького НВК «ЗОШ І – ІІІ ст. – ДНЗ » ( керівник Яцкова Вікторія Василівна) спрямовувалася над доповненням експонатів у куточку освіти, створено літопис школи, в якому зібрано матеріали про вчителів Монастирецького НВК, колишніх директорів, сучасні шкільні події.

/Files/images/муз4.jpg

Краєзнавча робота музею стає тим живильним середовищем, в якому успішно розвиваються міжособистісні відносини. Активно займаючись пошуком, діти втягують у роботу по збору експонатів своїх батьків, дідусів і бабусь. У результаті відбувається об'єднання дітей і дорослих, зближення сельчан різних поколінь, зміцнюються відносини між сім'єю і школою.У 2014 році учениця 9-Б класу Малета Ганна доповнила куточок "Бойової слави" фотографіями, біографією воїна - афганця нашого села Малети Михайла та взяла участь у конкурсі мультимедійних проектів “Врятувати від забуття”. Продовжуючи пошукову роботу та доповнюючи експозицію «Куточок бойової слави» новими матеріалами, ми відвідали ветеранів Другої світової війни: Вовчка Миколу Миколайовича та Антоня Івана Павловича. Проведено уроки пам'яті, зібрано медалі, біографії ветеранів

/Files/images/муз5.jpg

/Files/images/муз6.jpg

Протягом тижня учні школи відвідували музей, для них проводилися екскурсії на тему: «70 років Перемозі над фашизмом».
/Files/images/муз7.jpg

/Files/images/муз8.jpg

Музей – це живий організм, який живе своїм власним життям, відповідаючи викликам часу, змінюючись та постійно оновлюючись. Краєзнавчий музей при Золотарівській ЗОШ І-ІІІ ступенів завжди радо відкриває двері для охочих його відвідати. Тут проводяться різноманітні виховні та позакласні заходи, зустрічі, заняття і просто екскурсії, уроки з історії, образотворчого мистецтва, тематичні виставки, виховні години та заняття гуртків: краєзнавчого, туристсько-краєзнавчого, “Майстриня”, “Прикладні мистецтва”.. Зараз музей є значним центром краєзнавчої роботи.

/Files/images/муз9.jpg

/Files/images/муз10.jpg

Краєзнавчий музей у 2017 році був відзначений одним із кращих у Всеукраїнському конкурсі екскурсоводів музеїв навчальних закладів “Край, в якому я живу” із змістовною екскурсією на тему: “Розвиток освіти в селі Золотареві”

/Files/images/Рису1.jpg

/Files/images/Рису2.jpg

/Files/images/Рису3.jpg

/Files/images/Рису4.jpg

Робота краєзнавчого музею при Золотарівській ЗОШІ-ПІ ступенів не зупиниться на досягнутому. Є ряд запланованих пошуково-дослідницьких робіт, до яких повинні залучатися учні, вчителі та жителі села: організація екологічної стежки до Золотої криниці, розширення експозиції «Джерела духовності» про життєвий і творчий шлях Василя Довговича та інших видатних діячів села і краю.
Значне місце в роботі краєзнавчого музею «Берегиня» Горінчівської ЗОШ І-ІІІ ст.(керівникФедько Маріанна Миронівна) займає дослідження і написання історії школи. Учні збирають матеріал про час відкриття школи, відомості про його керівників, вчителів та випускників, збирають фотографії про цікаві події з життя школи. Протягом року буде оформлено нову експозицію «Історія школи села Горінчева. Значну роботу музей проводить по патріотичному вихованню. Це заходи до святкування «Великої перемоги», річниці виведення військ з Афганістану, вшанування пам’яті «Небесної Сотні», Дня Українського козацтва. Щороку проводяться дні пам’яті до дня Чорнобильської трагедії.

/Files/images/муз11.jpg

/Files/images/муз12.jpg

На базі краєзнавчого музею «Перлини рідного села» Н.Селищенської ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. Драгуська Ольга Василівна) проводяться різні масові заходи:

Конкурс колядок

/Files/images/муз13.png

Селиські піроскуби

/Files/images/муз14.png

Свято вишиванки,

/Files/images/муз15.png

Зустріч з односельчанкою із Швейцарії

/Files/images/муз16.png

Рада музею займається великою пошуковою роботою про героїв Небесної сотні. Матеріал зібрано в папки. Зроблений стенд «Небесна сотня».

/Files/images/муз17.png

/Files/images/муз18.png

Краєзнавчий музей «Повернення із забуття» на базі Стеблівської ЗОШ І-ІІІ ст.(керівник Чепка Віталія Юріївна) - це місце, де зустрічається сьогодення і минуле.
У Стеблівці функціонує Громадська організація збереження агробіорізноманіття Карпатських гір. У діяльності цієї організації, засновниками якої є громадяни Німеччини, бере участь молодь з різних куточків світу. Це волонтери з тієї ж Німеччини, Нової Зеландії, Казахстану, Угорщини, Канади, США та інших країн. Їм дуже цікаво якомога більше дізнатися про наш край. Саме у цьому допомогти їм взялася учнівська молодь нашої школи. Оскільки в школі працює краєзнавчий музей «Повернення із забуття», то майже всі гості Громадської організації запрошуються сюди на екскурсію
Пріоритетного значення набуває проведення тематичних уроків, годин спілкування, лекцій, бесід, позакласних заходів, присвячених пам’яті Героїв Небесної Сотні, та активізація національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді

Заняття, присвячене подіям революції Гідності

/Files/images/муз19.jpg

/Files/images/музей20.jpg

У музеї проходять тематичні заняття з історії, літератури, гурткова робота. Періодично проводяться різнотематичні виставки, заняття, відтворення звичаїв та обрядів. Так, гуртківцями та зацікавленими людьми на базі музею було відтворено один, на жаль, із загублених обрядів – виготовлення весільного «курагова».

/Files/images/музей21.jpg

/Files/images/музей23.jpg

/Files/images/музей24.jpg

Також ми є активними учасниками Фольклорного фестивалю «Салдобоський танець».

/Files/images/музей25.jpg

Краєзнавчий музей «Скриня минулого» Кривського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ» (кер. Медьєші Діана Йосипівна) - то справжня духовна світлиця. За час її існування тут побувало сотні людей: вельми відомих і менше знаних, старших і молодших, тих хто хоче збагатити свій розум і душу.

Навесні цього року до них завітала делегація учнів з Коломиї. Діти із захопленням слухали екскурсоводів, задавали питання, цікавились історією села Крива. Роздивлялись давні знаряддя праці та побуту і охоче фотографувались. Зустрічали гостей- директор Кривсього НВК Грицак О.І. та начальник відділу освіти, молоді та спорту Хустської РДА Русин П.П.

/Files/images/музей26.jpg

/Files/images/музей27.jpg

Саме через систему діяльності музею здійснюється необмежений виховний вплив на учнів. На базі музею проводяться різні виховні заходи, вечори, ранки, відроджуються стародавні традиції:

«Андріївські вечорниці»

/Files/images/музей29.png

" Сватання Марійки"

/Files/images/музей30.jpg

/Files/images/музей31.jpg
Учні школи, які беруть активну участь в житті музею навідалась до Яцури Терезії односельчанки, яка у свої 80 неймовірно вишиває.
Проводився цікавий захід «Наша школа».

/Files/images/музей32.jpg

/Files/images/музей33.jpg

На базі краєзнавчого музею Данилівської ЗОШ І-ІІІ ст.(кер. Шимон Віталія Іванівна) проводяться уроки-екскурсії (оглядові, тематичні, комбіновані), виховні години, вечорниці.

/Files/images/музей34.jpg

/Files/images/музей35.jpg

Музей охоче відвідують учні інших шкіл, учителі, гості з різних куточків України, жителі села і району.Музей відвідують багато гостей з Польщі, Словаччини, Росії, Чехії.

/Files/images/музей36.jpg

/Files/images/музей37.jpg

Працює також в нас літературно - просвітницький музей «Літератури, фольклору та мистецтва» на базі Копашнівської ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. Гангур Надія Іллівна).
Особливо цікаві, незабутні зустрічі відбулися з українським поетом із Румунії Павлом Романюком, головою союзу русинів-українців села Нове Орахове (Сербія) Михайлом Еделінські, письменником зі Східної Словаччини Юрієм Бачею, головою союзу українців Румунії Степаном Бучутою, зі студентами та викладачами ліцею з м. Познань (Польща), доктором богослов’я із міста Сігет (Румунія) Миколою Лауруком та ін.

/Files/images/музей38.jpg

/Files/images/музей39.jpg

Незабутні враження залишив у книзі відгуків Голова ВУТЛ, член НСПУ Василь Мулеса. Він говорив: «Дорога щаслива привела мене в чарівне село Копашново! 17.05.2017р»

/Files/images/музей41.jpg

Цікавою була зустріч учнів школи з учасником АТО Михайлом Йосиповичем Опаленик та волонтерами Людмили Іванівни Бучок та Ольгою Козак дочкою відомого Закарпатського письменника Івана Козака.

/Files/images/музей42.jpg

25 вересня 2018 року відвідали музей літературно-мистецьке об’єдна-ння «Верховинська плеяда» та Всеукраїнського літературного об’єднання «Письменники Бойківщини».
/Files/images/музей44.jpg
Етнографічний музей «Відгомін літ» Боронявської ЗОШ І-ІІІ ст.(кер. Соймик Діана Володимирівна). На базі музею проводиться ряд масових заходів патріотичного спрямування, екскурсії семінари:

«Святе, як хліб моє село».

/Files/images/музей45.jpg

Семінар РМО

/Files/images/музей46.jpg

/Files/images/музей47.jpg

Робота, що проводиться в етнографічного музею «Музей хліба» Нанківської ЗОШ І-ІІІ ст. (керівник Русанюк Тетяна Михайлівна) позитивно впливає на розвиток учнівської свідомості і сприяє самоусвідомленню, самоствердженню й самореалізації особистості, вчить любити свою землю, виховувати любов до хліба, до людської праці;
Пошукова робота допомагає краще знати історію рідного краю, вивчати теперішнє і майбутнє нашого народу, вчитись працювати і працювати на благо Вітчизни, рости гідними патріотами своєї держави.На базі музею проводяться екскурсії, виставки, уроки історії та української літератури, відкриті виховні години.
У Хустському районі переважна більшість музеїв краєзнавчого напрямку,а також є музеї етнографічного, історико – краєзнавчого та літературно-просвітницького напрямків, у яких експозиції музеїв поповнюються новими документами, експонатами, зібраними під час походів, екскурсій.
З 13 музеїв зареєстрованих при навчальних закладахХустського району, є 7 музеїв, яким присвоєно почесне звання «Зразковий музей», а саме: краєзнавчий музей «Пам’яті вдячні нащадки» на базі Монастирецького НВК « ЗОШ І – ІІІ ступенів. – ДНЗ» (керівник Яцкова В. В.), краєзнавчий на базі Золотарівської ЗОШ І-ІІІ ст. (керівник Пацкан С. М.), «Перлини рідного села» (краєзнавчий, етнографічний) на базі Н.Селищенської ЗОШ І-ІІІст. (кер.Драгуська О.В.),«Повернення із забуття» (краєзнавчий) на базі Стеблівської ЗОШ І-ІІІ ст. (керівник Чепка В. Ю.), музей літератури, фольклору та мистецтв (літературно - просвітницький)на базі Копашнівської ЗОШ І-ІІІст. (керівник Гангур Н. І.), «Відгомін літ» (етнографічний) на базі Боронявської ЗОШ І-ІІІ ст. (керівник Соймик Д. В.), етнографічний «Музей хліба» на базі Нанківської ЗОШ І-ІІІ ст. (керівник Русанюк Т. М.)
Значно зріс інтерес до вивчення історії населених пунктів, окремих сторінок життя і діяльності відомих земляків, що пов’язано з участю школярів у Всеукраїнській історико-географічній експедиції учнівської молоді “Історія міст і сіл України”, Всеукраїнська краєзнавча експедиція учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна». За рахунок матеріалів, зібраних у ході експедиції, оновлюються існуючі музейні експозиції, створюються тематичні виставки, проводяться уроки, екскурсії, виховні години.
Посилився зв’язок музеїв з державними музеями, громадськими організаціями, науковцями вищих навчальних закладів.

Начальник відділу освіти, П. Русин

молоді та спорту Хустської РДА
С.Петраш
тел. (42) 4-35-59

Музеї шкіл Хустського району

Незаперечна роль музеїв у формуванні в учнівської молоді громадянського світогляду, усвідомлення взаємозв’язку поколінь, виховання любові до праці, рідної землі, мови, культури, моралі, вивчення та пропаганди пам’яток історії, культури і природи рідного краю, поваги до людей праці.
З часу проведення огляду, який відбувся у листопаді 2015 року в Хустському районі пройшли перереєстрацію 13 музеїв. Серед них є цікаві і неординарні, як наприклад один музейнародознавчий «Бабусина світлиця» на базі школи – інтернат Н.Бистрий ЗОШ І-ІІ ст.( кер. Тегза Світлана Юріївна)

/Files/images/Музеї.jpg

/Files/images/Музеї1.png

На базі музею проведений цікавий обряд весілля за такими розділами:«Батьку благослови»,«Сватання», «Оглядини», «Запросини», «Дівич-вечір», «Вінкоплети», «Перейма»,«Весілля»,«Крадіжка туфлі»,«Дари», «Покриття» та «Прощання з дружками»
Працює в нас один музей «Історико – краєзнавчий» профіль (краєзнавчий і патріотичний) на базі Березівської ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. Сідей Віктор Васильович), в якому проведено година пам’яті «Воїнам визволителям» присвячується…

/Files/images/Музеї2.jpg

/Files/images/Музеї3.jpg

Велична історична подія 23 жовтня визволення рідного села.
У Хустському районі працює 8 музеїв краєзнавчого напрямку. Найбільш цікавий досвід музею показали майже всі музеї.
На базі краєзнавчого музею «Пам’яті вдячні нащадки» Монастирецької ЗОШ І-ІІІ ступенів (кер. Горват Лілія Михайлівна) проведено ряд масових заходів приурочених до 70-ої річниці Перемоги радянського народу над фашистською Німеччиною. Страхіття німецьких концтаборів довелося пережити жителю нашого села Дідичу Константину Івановичу. Побував у таборах смерті півтора року і розповідав, що за найменшу провину карали смертю, шикували в шеренгу і вбивали кожного десятого. Дивом в той час вижив. Занесений до списку "остарбайтерів" і отримав грошову компенсацію з Німеччини.
Музей у школі с. Монастирець – це справжня духовна скарбниця. За час його існування тут побувало багато людей вельми відомих і менше знаних, молодших і старших. Це – учні шкіл району, школярі області, педагоги різного фаху не лише із Закарпаття, Хустського р-ну, а й з Львівської,Івано–Франківської, Миколаївської, Рівненської областей. Побував тут також американський письменник Сенді Мак Калох, який з 2001 року живе в м. Ужгороді.

/Files/images/Музеї4.png.jpg

/Files/images/Музеї5.jpg

Педагоги з Рівненської області оглядають експонати
25 вересня 2015 року колектив освітян Здолбунівського району Рівненської області записав свої враження про екскурсію в музеї такими словами: «Висловлюємо щиру вдячність за гостинний прийом та цікаві екскурсії у Монастирецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів. Приємно вражені душевністю педагогів умінням цінувати минуле та сьогодення».
Визначною подією в житті краєзнавчого музею на базі Золотарівської ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. Пацкан Світлана Михайлівна) стала зустріч з ветеранами війни 1941-45 років та ветеранами праці. Гуртківцями,які працюють на базі музею було проведено велику пошуково-дослідницьку роботу про події ІІ-ї Світової війни на Закарпатті, про партизанський рух та участь односельчан у цій боротьбі з фашистами. Було оформлено експозиційний розділ «Куток бойової слави».

/Files/images/Музеї6.jpg

/Files/images/Музеї7.jpg

Ветерани війни та праці з екскурсоводами музею
Помітними подіями в житті краєзнавчого музею є екскурсії, проведені для гостей школи та села: директорів навчальних закладів Хустського району, вчителів району, колишніх випускників школи, гостей із Шотландії. Почесною гостею стала Євгенія Гайова, Старший науковий працівник, доктор наук НАН України, яка дала позитивну оцінку про роботу музею.

/Files/images/Музеї8.jpg

/Files/images/Музеї9.jpg

Ми дуже пишалися тим, що у нашому музеї була ікона «Літургійний рік», датована близько XVІ століттям, написана сусальним золотом. За ініціативи священика Полянського Віталія Францовича греко-католицька громада взяла на себе відповідальність реставрувати ікону. Тому ікона «Літургійний рік» була передана для реставрації і зберігання у греко-католицький храм села Золотарева. Ми сумуємо, але разом з тим і раді, що тепер на неї буде споглядати нескінченна кількість очей під численні молитви. А це набагато більше, ніж у музеї.

/Files/images/Музеї10.jpg

Цікавим дослідженням хоче поділитись краєзнавчий музей «Берегиня» на базі Горінчівської ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. Федько Мар'яна Миронівна)- дослідження учнів, пов’язане з історією школи та науки. Надзвичайно цікавою була зустріч з Тібором Поповичем директором Русинського дослідного інституту в Угорщині, головою русинського культурного об’єднання «Будителі» (Будапешт), який народився в селі Горінчові. Його батько був директором русинської (основної) школи в селі Горінчові,а мати – вчителькою початкових класів. Навчався Т.Попович у найпрестижнішому Московському університеті імені М.В. Ломоносова на географічному факультеті. Тібор Попович працював на кафедрах Пражського та Будапештського університетів, розробив багато наукових праць з географії. Побував у наукових відрядженнях в Москві, Петербурзі, Іжевську, Удмуртії, Талліні в Єстонії, Вільнюсі в Литві,Ризі в Латвії, у Львові та багатьох містах світу. Автор 6 книг, 6 розділів в книгах та більше ста публікацій в часописах, які вийшли на угорській, русинській, російській, українській, польській, англійській, німецькій, естонській мовах. В музеї оформлено папку «Наукові працівники - вихідці з Горінчова», де зібрані матеріали з біографії Т. Поповича, статті з газет про нього, фотографії його відвідин музею « Берегиня», запис в книзі відгуків.

/Files/images/Музеї11.jpg

/Files/images/Музеї12.jpg

Незабутнім для учнів школи стала також зустріч з журналістами журналу
«Карпати», які вивчали край опришків, легенд і казок. Автори публікацій в журналі «Карпати», «Казки живуть в Горінчові», підготовлені з допомогою активу музею, за що їм вдячні журналісти висловили подяку. Разом з журналістами учні побували в гостях казкаря Андрія Доромбея і записали від нього казку « Про вірну жону»,яка надрукована на горінчівському діалекті. Художниця і журналіст Анна Кирпан подарувала в музей свої картини, присвячені цій темі, та ілюстрацію до казки Андрія Доромбея.

/Files/images/Музеї13.jpg.png

/Files/images/Музеї14.jpg.png

Та найцікавішою формою роботи музею є участь учнів у створені документального фільму «Село, в якому народжується казка». Годинну стрічку про село Горінчово та його талановитих казкарів зняв режисер Василь Образ. У фільмі зайняті учні школи в епізоді «Біля гірської ватри».

/Files/images/Музеї15.jpg

На базі краєзнавчого музею «Перлини рідного села» Н.Селищенської ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. Драгуська Ольга Василівна)проведений захід під назвою «У підшефних АТО – нівців», мета якогодопомогти матеріально та підняти дух пораненим атонівцям.

/Files/images/Музеї16.jpg

/Files/images/Музеї17.jpg

/Files/images/Музеї18.jpg

/Files/images/Музеї19.jpg

Також проводився захід під назвою «В Нижньому селищі ходять Сави Варвари»

/Files/images/Музеї20.jpg

/Files/images/Музеї21.png

/Files/images/Музеї22.jpg

Вивчення, відродження і збереження звичаїв, традицій, подальший розвиток української культури, виховання гідного громадянина України – основний напрям роботи музею у краєзнавчому музеї «Повернення із забуття» на базі Стеблівської ЗОШ І-ІІІ ст., (кер.Чепка Віталія Юріївна) гуртківцями та зацікавленими людьми було відтворено один, на жаль, із загублених обрядів – виготовлення весільного «курагова».

/Files/images/Музеї23.jpg

/Files/images/Музеї24.jpg

Також гуртківці є активними учасниками Фольклорного фестивалю «Салдобоський танець».
У Стеблівці на базі сільськогосподарського фермерського господарства«Дружба» заснована і функціонує Громадська організація збереження агробіорізноманіття Карпатських гір.
В діяльності цієї організації, засновниками якої є громадяни Німеччини, бере участь молодь з різних куточків світу. Це волонтери з Німеччини, Нової Зеландії, Казахстану, Угорщини, Канади, США та інших країн. Їм дуже цікаво якомога більше дізнатися про наш край. Саме у цьому допомогти їм взялася учнівська молодь нашої школи, а особливо члени гуртка «Юні етнографи» Хустського районного Центру позашкільної роботи на базі Стеблівської ЗОШ І-ІІІ ст.

/Files/images/Музеї25.jpg.png

На базі краєзнавчого музею «Скриня минулого» Кривської ЗОШ І-ІІІ ст.(кер. Медьєші Діана Йосипівна) проведено екскурсію для доньки ветерана ІІ – ї Світової війни Гейкана Івана Васильовича, яка проживає у Німеччині, проведений для педагогів-організаторів Хустського району.
У краєзнавчому музеї «Світлиця» Заломської ЗОШ І-ІІ ст. (кер. Ожоганич Ольга Василівна) велику увагу краєзнавці приділяють висвітленню так званих «білих плям» історії, пов’язаних з колективізацією, голодомором, репресіями…

/Files/images/Музеї26.jpg.png.jpg

/Files/images/Музеї27.jpg

Проводився цікавий захід «Наша школа»

/Files/images/Музеї28.jpg

/Files/images/Музеї29.jpg

На базі краєзнавчого музею Данилівської ЗОШ І-ІІІ ст.(кер. Шимон Віталія Іванівна) проводяться районні зустрічі учнів Велятинської ЗОШ І –ІІІ ст., які були учасниками шкільного проекту,що проводився з учнями із Польщі.
Музей відвідують багато гостей з Польщі, Словаччини, Росії. Вони залишили хороші відгуки про музей. Цікавим є той факт, що музей відвідала чеська делегація краю «Височина» з гетьманом Їржі Дегунеком.

/Files/images/Музеї31.jpg

Зустріч чеської делегації
Працює також в нас літературно - просвітницький музей «Літератури, фольклору та мистецтва» на базі Копашнівської ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. Гангур Надія Іллівна).Мали можливість відвідати музей гості з с. Колочава - це учитель Іван Степанович Фриган Колочавської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2. Іван Штаєр – автор-пісняр і Василь Шмулига – жителі села Колочава. Вони з цікавістю розглядали експонати музею, давали цінні поради, щирі рекомендації, розповідали веселі історії про минуле і сучасне.

/Files/images/Музеї32.jpg

/Files/images/Музеї33.jpg

У травні 2014 р. до нашого музею завітала група викладачів з Ужгородського Національного університету з кафедри української літератури. Усі присутні були вражені побаченим. Експонати цікавих книг, які вони не зустрічали навіть у обласному центрі. Викладачі з високими званнями Валентина Барчан, Надія Ференц та молоді спеціалісти робили для себе записи, фотографували деякі сторінки рідкісних книг.

/Files/images/Музеї34.jpg

/Files/images/Музеї35.jpg

У Хустському районі є також етнографічні музеї, які так само можут поділитися цікавими прикладами із досвіду музеїв.
Етнографічний музей «Відгомін літ» Боронявської ЗОШ І-ІІІ ст.(кер. Ливринець Василина Миколаївна).Найкращими виховними заходами проведеними на базі музею були: «Козацький кіш» та «Пам’яті Українського січового стрілецтва». Під час проведення цих заходів діти ознайомилися з тим, що у минулому українського народу було таке неповторне явище, як Запорозька Січ, розширили свої знання про життя запорозького козацтва.

/Files/images/Музеї36.jpg

/Files/images/Музеї37.jpg

Звичай «Берези» в нашому селі існує здавна. Ні в одному Закарпатському селі не має такого звичаю. Історія цієї традиції сягає сивої давнини. Керівник музею Василина Ливринець разом з членами гуртка «Юні етнографи» розробила сценарій до свята «Берези» і виступили з ним перед жителями села Бороняво.

/Files/images/Музеї38.jpg

/Files/images/Музеї39.jpg

/Files/images/Музеї40.jpg

/Files/images/Музеї41.jpg

Досліджуємо, вивчаємо і примножуємо звичаї і традиції рідного села. Лише в Бороняві існує давня традиція бавитися на Різдво у Шарханя. Міфічна істота напів-Змій або напів-Дракон допомагає молодим хлопцям освідчитись. Активісти музею разом із старшокласниками брали участь у цьому дійстві на районному конкурсі та зайняли перше місце.

/Files/images/Музеї42.jpg

На базі етнографічного музею «Музей хліба» Нанківської ЗОШ І-ІІІ ст.(Русанюк Тетяна Михайлівна) 14 травня 2014 року відбулося свято відкриття «Музею Хліба»та захід «Тепло своїх долонь, і розуму, і серця я Україні милій віддаю» приурочений 200-річчю Т.Г.Шевченка.

/Files/images/Музеї43.jpg

/Files/images/Музеї44.jpg

/Files/images/Музеї45.jpg

Також музей взяв участь у Всеукраїнському фестивалі «Українська паляниця» та отримав ІІІ місце в області

/Files/images/Музеї47.jpg

Значно зріс інтерес до вивчення історії населених пунктів, окремих сторінок життя і діяльності відомих земляків, що пов’язано з участю школярів у Всеукраїнській історико-географічній експедиції учнівської молоді “Історія міст і сіл України”, Всеукраїнська краєзнавча експедиція учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна». За рахунок матеріалів, зібраних у ході експедиції, оновлюються існуючі музейні експозиції, створюються тематичні виставки, проводяться уроки, екскурсії, виховні години.
У Хустському районі переважна більшість музеїв краєзнавчого напрямку,а також є музеї етнографічного, історико – краєзнавчого та літературно-просвітницького напрямків, у яких експозиції музеїв поповнюються новими документами, експонатами, зібраними під час походів, екскурсій.Посилився зв’язок музеїв з державними музеями, громадськими організаціями, науковцями вищих навчальних закладів.
Кiлькiсть переглядiв: 2741

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.