Повернутися до звичайного режиму

Матеріали до відзначення Дня пам’яті та примирення (8 травня) та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (9 травня)

/Files/images/мак.jpg

З метою гідного вшанування подвигу Українського народу в Другій світовій війні, його вагомого внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції; засвідчення поваги до всіх борців проти нацизму; увічнення пам’яті про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, а також на виконання Закону України “Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років” Український інститут національної пам’яті підготував інформаційні та довідкові матеріали до змісту відзначення цих днів. Вони включають: ключові позиції, історичну довідку про Другу світову, довідки про мак пам’яті, мистецьку акцію “Перша хвилина миру”, “прапор перемоги” та “георгіївську стрічку”, рекомендовані твори українських письменників і поетів, які розкривають події та наслідки війни, корисні Інтернет-посилання. Гасло Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги традиційно – “1939– 1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо”. Принагідно нагадуємо, що символом вшанування жертв війни є Мак пам’яті. Застерігаємо від використання георгіївської (гвардійської) стрічки, адже відповідно до Закону України “Про внесення зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо заборони виготовлення та пропаганди георгіївської (гвардійської) стрічки” № 2031-VIII публічна демонстрація або носіння георгіївської (гвардійської) стрічки чи її зображення тягне за собою адміністративну відповідальність. Повідомляємо також, що для використання у роботі на офіційному сайті Інституту розміщено методичні рекомендації та інформаційні матеріали, книги-каталоги тематичних виставок, візуальні матеріали, якими можна послуговуватися, завантаживши за посиланнями:
❖ “Україна в роки Другої світової війни (1939–1945)”. Набір електронних інтерактивних листівок: https://uinp.gov.ua/informaciyni - materialy/vchytelyam/lystivky/ukrayina-v-roky-drugoyi-svitovoyi-viyny-1939-1945;
❖ Настільна гра “УПА – відповідь нескореного народу”: https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/vchytelyam/navchalni-igry/nastilna- gra-upa-vidpovid-neskorenogo-narodu;
❖ Відеоісторія “За що боролася УПА?”: https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/vchytelyam/videolekciyi/cykl-vchymo-istoriyu/za-shcho-borolasya-ukrayinska-povstanska-armiya;
❖ Виставка “Українська Друга світова”: https://uinp.gov.ua/vystavkovi-proekty/vystavka-ukrayinska-druga-svitova;
❖ Виставка “УПА – відповідь нескореного народу”:https://uinp.gov.ua/vystavkovi-proekty/vystavka-upa-vidpovid-neskorenogo-narodu;
❖ Виставка “Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори”: https://uinp.gov.ua/vystavkovi-proekty/vystavka-triumf-lyudyny-meshkanci-ukrayiny-yaki-proyshly-nacystski-konctabory;
❖ Брошура “Україна у Другій світовій війні”: https://uinp.gov.ua/elektronni-vydannya/ukrayina-u-drugiy-svitoviy-viyni;

Інформаційна довідка до Міжнародного дня рідної мови "Мова об’єднує, розмаїття збагачує"

/Files/images/рідн.jpg

Як зазначається, сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
Залексичним запасом найбільш близькою доукраїнської мови є білоруська— 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім— російська (62%). Доречі, якщо порівнювати фонетику йграматику, тоукраїнська має від 22 до29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою йпольською мовами, азросійською тільки 11.
Вукраїнській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один зяких— кличний.
У 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи втаборі гунського володаря Аттіли натериторії сучасної України, записав слова «мед» і «страва». Цебула перша згадка українських слів.
Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови досередини XIX ст. була назва «руська мова».
Вукраїнській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П».
Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера «Ф».
Вукраїнській мові безліч синонімів. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.
Українська мова багата назменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово «вороги»— «вороженьки».
Як повідомляв Укрінформ, Міжнародний день рідної мови був встановлений у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності.
Історія дня, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської, мови. Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році, цей день відзначають в країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.
Варто нагадати, що згідно з Статтею 10 Конституції України «Державною мовою в Україні єукраїнська мова». Але в Україні є також і мови, які знаходяться на межі зникнення: зокрема, два діалекти ромської мови, кримчацька, урумська мови, а також галицький діалект караїмської мови.
В Україні рідній мові присвячене свято – День української писемності та мови, яке щороку відзначається 9 листопада, в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

17 лютого - Міжнародний

День спонтанного прояву доброти

/Files/images/добр.jpg

«Перед розумним треба схилити голову,
а перед добрим серцем стати на коліна»
В.Гете
Бути добрим-це забути про себе самого, щоб думати за інших.
Бути добрим-це пробачати, пам`ятаючи, що слабкість людська є сильніша від злості.
Бутим добрим-це мати милосердя для слабкості інших людей і пам`ятати, що ми не є кращими від інших, навіть в їхніх ситуаціях ми були б, може, ще гірші.
Бути добрим-це закрити очі на прояви невдячності.
Бути добрим-це давати навіть тоді, коли нічого не отримуємо, посміхаючись до тих, які нас не розуміють, навіть недооцінюючих нашої доброти.
Бути добрим-це погодитись на те, що чим більше будемо давати, тим більше від нас будуть очікувати.

Пам’ятка добрих i корисних справ

— Завжди дотримуйтесь свого слова.
— Не будьте самовпевненим.
— Не лiнуйтеся.
— Нiколи не вимагайте винагороди.
— Виконуйте все вчасно.
— Допомагайте людям самі, не чекайте, доки вас проситимуть.
— Завжди виконуйте тiльки добрi справи, за якi нiколи не червонiтимете.
— Завжди прислухайтеся одне до одного;
— Не брешіть одне одному;
— Не кривдіть та не обзивайте одне одного;
— Завжди підтримуйте одне одного;
— Не залишайте одне одного в біді;
— Завжди чиніть по справедливості;
— Завжди поступайтеся одне одному;
— Допомагайте одне одному.

Легенда

Ця історія трапилась дуже давно у старовинному місті, де мешкав один мудрець. Слава про його мудрість розійшлася далеко за межі міста. Та жив у тому місті один чоловік, який заздрив славі мудреця. І от вирішив він придумати таке запитання, щоб мудрець не зміг на нього відповісти. Пішов чоловік на узлісся, спіймав метелика, заховав його в долонях і подумав: «Спитаю я в мудреця: скажи, о наймудріший, який метелик у мене в руках — живий чи мертвий?». Якщо він скаже «живий», я стисну долоні, і метелик помре; а якщо скаже «мертвий», я розкрию долоні, і метелик полетить. Ось тоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший.
Так усе і сталося. Зловивши метелика, лихий чоловік попрямував до мудреця і запитав у нього: «Який метелик у мене, о наймудріший, живий чи мертвий?». І мудрець, який і насправді був дуже розумною людиною, відповів: «Усе у твоїх руках, чоловіче».
— Отже, друзі, як ви гадаєте, що мав на увазі мудрець, коли так відповів чоловікові?

/Files/images/добр1.jpg

«Герої не вмирають»

Ось уже минає шоста річниця від трагічних і героїчних подій на Майдані. Україна оплакує своїх героїв, матері оплакують своїх синів і дочок, діти – батьків. Пролита кров зобов’язує кожного усвідомити відповідальність за долю країни, за її майбутнє.
В День Героїв Небесної Сотні, 20 лютого 2020 року хвилиною мовчання вшанували пам’ять всіх, хто віддав своє життя у трагічні дні лютого 2014 року, підлітки-інструктори «школи Лідер» та керівник Наталя Угляй біля пам’ятника «Герої Небесної Сотні» м. Хуст.
Цей день назавжди увійде в історію України як символ жертовності, патріотизму та героїзму.

/Files/images/геро.jpg

/Files/images/геро1.jpg

/Files/images/геро2.jpg

/Files/images/геро3.jpg

День соборності україни

Хустський районний Центр позашкільної роботи вітає усіх з Днем Соборності України саме 22 січня 101 рік тому, в 1919 році, відбулася ключова для сучасної України подія на шляху до єдності і належності держави – проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно – Української Народної Республіки (ЗУНР).

/Files/images/1548077149-6846.jpg

Ідея соборності бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьманиБогдан Хмельницький,Іван Мазепа,Петро Дорошенко,Пилип Орлик. У XVIII— початку XX ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами:Польщею,Московією,Румунією,Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях найкращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.

День собо́рності—свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республікий Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в1919році. Офіційно в Україні День соборності відзначають з1999 року.

День соборності відзначить Український весь народ,

Кожен українець щастя у це свято нехай знайде,

Згадаймо ми сьогодні разом

Про єдність всієї країни,

Світ панує нехай в Україні,

І не буде нехай війни!

Міжнародний день волонтера

/Files/images/явол.jpg

У всьому світі 5 грудня відзначають Міжнародний День волонтера – Internationai Volunteer Day. Україна – єдина країна в світі, де цей день переходить в День збройних сил, який відзначається 6 грудня.

Волонтерський рух, на сьогоднішній день, є унікальним явищем, і несе собою ряд важливих соціальних функцій як для суспільства так і для особистості, яка займається волонтерською діяльністю. Власне кажучи, саме волонтерство відображає суть ідеальних взаємовідносин особистості та суспільства: людина одночасно з виконанням суспільно-корисної роботи, слугуючи соціуму відчуває повноту свого існування, надає своєму життю сенсу.

Волонтерство— це благодійна діяльність не лише дорослих а і дітей тому у школах Хустського району започатковано та діє 31 волонтерський загін під назвами: милосердя, турбота, волонтер,чуйні серця, доброта, волонтер-волонтеру, едельвейс, пам’ятай, полум’я любові, вахта пам'яті, які кожного року приймають участь у різних благодійних акціях. Також на базі Хустського районного Центру позашкільної роботи діє районний орган учнівського самоврядування «Учнівська республіка», яка об’єднує в собі сім міністерств, одне з яких – громадсько-колективна діяльність в якій члени міністерства займаються організацією і проведенням різноманітніх заходів, спрямованих на добрі справи, займаються активізацією і розвитком волонтерського руху серед учнівської молоді, організацією діяльності по охороні природи, піклування про ветеранів, пристарілих, шефством над могилами полеглих тощо.

Хустський районний Центр позашкільної роботи вітає всіх хто займається благодійністю.

«ЗАХИСНИКИ УКРАЇНИ: ІСТОРІЯ ТА СЬОГОДЕННЯ»

30 листопада 2019 року в Закарпатському обласному палаці дитячої та юнацької творчості "ПАДІЮН" пройшов обласний підсумковий етап конкурсу літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт на тему: "Захисники України: історія та сьогодення". Вихованка гуртка "Образотворче мистецтво" Хустського районного Центру позашкільної роботи на базі Данилівської НВК, Берец Дарина з керівником - Дудаш М.І. також була учасницею свята.

/Files/images/авв1.jpg

"Захистимо Україну" (номінація "малюнок")

/Files/images/аав2.jpg

«Ми пам’ятаємо. Ми сильні!»

У Хустському районному Центрі позашкільної роботи оформлено стенд - пам'яті з друкованою продукцією, присвячено 86-м роковинам Голодомору та загальноукраїнська акція "Запалимо свічку пам'яті!"

/Files/images/свіч6.jpg

/Files/images/свіч7.jpg

Українці, яким пощастило вижити в часи Голодомору 1932-1933 років досі пригадують епізоди, достойні фільмів жахів про канібалізм.

День Гі́дності та Свобо́ди

День Гідності та Свободи – одне зі знакових державних свят у новітній історії України. Воно приурочене двом революціям в Україні – Помаранчевій революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року, що відзначається щороку 21 листопада. Метою запровадження пам’ятної дати, згідно із указом, стало утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття. Цього дня вшановується патріотизм і мужність громадян, які восени 2004-го та в листопаді 2013 – лютому 2014 року стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів Української держави та її європейського вибору.

/Files/images/ДГС.jpg

/Files/images/ДГС1.jpg

У жовтні 2019 року пройшла Благодійна акція до Дня Захисника України під гаслом "Привітай солдата зі святом"

/Files/images/волонт.jpg

З метою підтримки воїнів антитерористичної операції (зараз – операції об’єднаних сил) формування громадської й соціальної активності дітей та учнівської молоді, розвитку в них почуття милосердя, толерантності, колективізму вже четвертий рік поспіль освітяни Хустського району організовують благодійні акції: у 2016 році проходила благодійна акція „Підтримай Героя”, у 2017 - „Великодній кошик для солдата”, у 2018 році "Привітай солдата зі святом", приурочено до Дня Збройних Сил України та Новорічних і Різдвяних свят. Так під час семінару педагогів-організаторів який відбувся 17.09.2019 року, у Хустському районному Центрі позашкільної роботи волонтер, Надія Володимирівна вручила подяки від 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади закладам загальної середньої освіти району, за участь у благодійній акції "Привітай солдата зі святом", яка пройшла з 20 по 30 листопада 2018 року і була приурочена до Дня Збройних Сил України та Новорічних і Різдвяних свят. Надія Володимирівна повідомила також про те, що протягом тижня, а саме з 07.10 по 10.10.2019 року будуть відправляти посилки нашим воїнам щоб привітати з Днем Захисника України, під гаслом "Привітай солдата зі святом" усі бажаючі можуть долучитися до даної акції (організувати ярмарки, благодійні концерти, патріотичні акції, тощо). У даній благодійній акції прийняли активну участь такі школи району:
· Крайниківська ЗОШ І-ІІІ ст. - зібрали та перадали волонтеру 580 грн, а також каву, чай та печиво;
· Липчанська ЗОШ І-ІІІ ст. - на суму 450 грн. закупили та передали каву, чай та печиво;
· Липовецька ЗОШ І-ІІІ ст. - передали каву, цукор, чай, печиво, цукерки;
· Нанківська ЗОШ І-ІІІ ст. - на суму 900 грн. закупили каву, чай та вівсяне печиво;

«ЗАХИСНИКИ УКРАЇНИ: ІСТОРІЯ ТА СЬОГОДЕННЯ»

У листопаді 2019 року в районному методичному кабінеті відділу освіти, молоді та спорту Хустської районної державної адміністрації пройшов підсумок ІІ (районного) етапу обласного конкурсу літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт на тему: "Захисники України: історія та сьогодення". Вихованці гуртків Хустського районного Центру позашкільної роботи також отримали призові місця у номінації "Малюнок", а саме:
І місце – Берец Дарина, вихованка гуртка "Образотворче мистецтво" на базі Данилівської НВК, (керівник Дудаш М.І.) за роботу "Захистимо Україну"

/Files/images/аав2.jpg

ІІІ місце – Кузьма Ярина Віталіївна, вихованка гуртка "Народні промисли" на базі Горінчівської ЗОШ І-ІІІ ст., (керівник Бонь О. В.) за роботу "Оберігати назавжди"

/Files/images/аав.jpg

ІІІ місце - Вовканець Христина Романівна, вихованка гуртка "Народні умільці" на базі Золотарівської ЗОШ І-ІІІ ст., (керівник Макар О.І.) за роботу "Козацькому роду нема переводу"

/Files/images/аав6.jpg

Робота "Захистимо Україну" Берец Дарини, вихованки гуртка "Образотворче мистецтво" на базі Данилівського НВК, (керівник Дудаш М.І.) відправлена для участі у ІІІ обласному етапі в конкурсі літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт на тему: "Захисники України: історія та сьогодення" в Закарпатський обласний палац дитячої та юнацької творчості "ПАДІЮН" м. Ужгород

«ЗАХИСНИКИ УКРАЇНИ: ІСТОРІЯ ТА СЬОГОДЕННЯ»

З метою піднесення бойового подвигу, самовідданості громадян, які присвятили своє життя служінню Україні та її народу, посилання суспільної уваги та турботи про захисників рідної землі у жовтні 2019 року у Хустському районному Центрі позашкільної роботи пройшов І (внутрішній) етап щодо літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт на тему: «Захисники України: історія та сьогодення». На участь у конкурсі було представлено 20 робіт у номінації «малюнок» та 1 робота у номінації «лист». Усі роботи оформлені згідно вимог положення. Конкурс проводився у таких номінаціях як: «Лист» (для учнів 7-9 класів), «Вірш» (для учнів 9-10 класів», «Малюнок» (для учнів 5-7 класів), «Фоторобота» (для учнів 8-10 класів). При підведенні підсумків визначені місця по таких номінаціях: Номінація «Лист» ( для учнів 9-10 класів)
І-ше місце - Ковач Яна Василівна, вихованка гуртка "Фольклорний" на базі Золотарівської ЗОШ І-ІІІ ст., за роботу "Лист солдату" кер. Ковач К.В. Номінація «Малюнок» (для учнів 5-7 класів)
І-ше місце - Кузьма Ярина Віталіївна, вихованка гуртка "Народні промисли" на базі Горінчівської ЗОШ І-ІІІ ст., за роботу "Оберігати назавжди" кер. Бонь О. В

/Files/images/аав.jpg

І-ше місце - Тегза Антоніна Василівна, вихованка гуртка "Народні промисли" на базі Горінчівської ЗОШ І-ІІІ ст., за роботу " Живи заради майбутнього " кер. Бонь О. В

/Files/images/аав1.jpg

І-ше місце - Берец Дарина Сергіївна, вихованець гуртка "Образотворче мистецтво" на базі Данилівської НВК, за роботу "Захистимо Україну" кер. Дудаш М.І.

/Files/images/аав2.jpg

ІІ-ге місце - Петраш Андріана Іванівна, вихованка гуртка "Прикладні мистецтва" на базі Велятинської ЗОШ І-ІІІ ст. за роботу "Захистимо Україну" кер. Петраш С.М.

/Files/images/аав3.jpg

ІІ-ге місце - Юрчик Микола Володимирович, вихованець гуртка "Народні промисли" на базі Горінчівської ЗОШ І-ІІІ ст., за роботу "Зупинемо війну" кер. Бонь О. В

/Files/images/аав4.jpg

ІІ-ге місце - Турзай Олександра Юріївна, вихованка гуртка "Народні промисли" на базі Л.Полянської ЗОШ І-ІІІ ст., за роботу "Повернення додому" кер.Попович Н.С.

/Files/images/аав5.jpg

ІІІ-тє місце - Вовканець Христина Романівна, вихованка гуртка "Народні умільці" на базі Золотарівської ЗОШ І-ІІІ ст., за роботу "Козацькому роду нема переводу" кер. Макар О.І.

/Files/images/аав6.jpg

ІІІ-тє місце - Фетько Каріна Юріївна, вихованка гуртка "Народні промисли" на базі Липецькополянської ЗОШ І-ІІІ ст., за роботу "Браття" кер. Попович Н.С.

/Files/images/аав7.jpg

ІІІ-тє місце - Покришка Богдана Володимирівна, вихованка гуртка "Прикладні мистецтва" на базі Нижньоселищенської ЗОШ І-ІІІ ст., за роботу "Козак - патріот " кер. Федорюк Г.В.

/Files/images/аав8.jpg

Роботи переможців І етапу відправлені у ІІ етап (районний) в районний методичний кабінет відділу освіти Хустської районної державної адміністрації.

23 травня – День Героїв

/Files/images/дг.jpg

День Героїв – це день пам’яті усіх українців, що присвятили своє життя нашій з вами свободі, тих, хто боровся і захищав Україну.

День Героїввідзначають понад сімдесят років. У суворі роки німецької окупації, у час протибільшовицької збройної боротьби, українці на чолі з ОУН вшановували пам’ять Героїв. У 1941 році Другий Великий Збір Організації Українських Націоналістів постановив відзначити 23 травня як День Героїв.
Свято Героївпокликане відродити в українців героїчний дух поколінь, які дали нашій історії яскраві приклади героїзму лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, січових стрільців та вояків Армії УНР, УПА та діячів ОУН, Героїв Небесної Сотні, Героїв АТО.

В цей день маємо можливість наповнитись гордістю за наших предків, які поклали голови у боротьбі за незалежність України. Завдяки їхній жертовності ми можемо вільно дихати й ступати по рідній землі.
День Героїв – це нагода висловити свою щиру вдячність та пошану тим, хто без вагань поклав своє щире синівське серце до ніг Матері-України, чий героїчний чин став прикладом для майбутніх поколінь.
Чому саме травень обрано для вшанування Героїв? Тому що в травні віддали своє життя у визвольній боротьбі такі кращі сини України XX століття:
· З травня 1924 року – головний ідеолог державної самостійності України початку XX століття, один із співавторів ідейних засад українського націоналізму Микола Міхновський (родом з Полтавщини);
· 25 травня 1926 року в Парижі від кулі більшовицького агента загинув головний провідник української національно-визвольної боротьби 1917-21 років Симон Петлюра (родом з Полтави);
· 23 травня 1938 року в Ротердамі вибух бомби, підкладеної агентом НКВС, обірвав життя організатора українського націоналістичного руху, засновника та першого Провідника УВО та ОУН полковника Євгена Коновальця (родом зі Львівщини).
В роки німецької, а згодом радянської окупації цей день відзначався у підпіллі та в українській діаспорі. З проголошенням незалежності День Героїв відзначається в Україні. Українські герої поставили свободу рідного народу понад свої особисті інтереси і присвятили власне життя служінню українській нації.

/Files/images/дг1.jpg

Українські герої– цепрості люди, жінки та чоловіки, хлопці та дівчата, діти та літні люди, які стали до лав:
· руських дружин великого князя Святослава і короля Данила
· козацьких полків Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Івана Виговського
· Української Галицької Армії Мирона Тарнавського
· Січових стрільців Дмитра Вітовського
· Армії Української Народної” Республіки Симона Петлюри
· Організації Українських Націоналістів Євгена Коновальця і Степана Бандери
· Української Повстанської Армії
· членів визвольного руху шестидесятників
· активістів Небесної сотні
· воїнів АТО
Пам’ятаймо:лише той народ вартий власної держави, який береже пам’ять про своїх синів і дочок, що віддали життя за свободу Вітчизни.
Цей день є символом незборимості української нації!

23 травня – День Героїв в Україні!

День Героїв або Свято Героїв– щорічне свято в Україні, встановлене на честь Українських вояків– борців за волю України.
Інформаційна довідка: Українські герої– це прості люди, жінки та чоловіки, хлопці та дівчата, діти та літні люди, які стали до лав:
·руських дружин великого князя Святослава і короля Данила
·козацьких полків Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Івана Виговського
·Української Галицької Армії Мирона Тарнавського
·Січових стрільців Дмитра Вітовського
·Армії Української Народної" Республіки Симона Петлюри
·Організації Українських Націоналістів Євгена Коновальця і Степана Бандери
·Української Повстанської Армії
·членів визвольного руху шестидесятників
·активістів Небесної Сотні
·воїнів АТО
До Дню Героїв створити виставку фотопроекту «Портрет Солдата», Про високий дух борців за волю України, який став прикладом нескореності, мужності та непохитності у відстоюванні інтересів рідного народу і держави.
Власне, кожна фоторобота – це доля відданих синів держави, окрема історія героїзму і мужності відважних захисників України у часі неоголошеної війни, яка триває…
Фотопроект «Портрет Солдата» продуманий так, що біля кожного портрета є коротенькі історії бійців про своє перебування в зоні АТО.
Протягом тижня фотовиставка діятиме у виставковій залі Тернопільського національного економічного університету, яку матимуть змогу переглянути усі бажаючі.

Пам'ять роковин загиблих активістів
Євромайдану Героїв України (посмертно)

/Files/images/Небесна Сотня.jpg

/Files/images/гл3.jpg

«Україна пам’ятає! Світ визнає!» пам'ять присвячена 85-м роковинам Голодомору

/Files/images/глд.jpg
Українці, яким пощастило вижити в часи Голодомору 1932-1933 років досі пригадують епізоди, достойні фільмів жахів про канібалізм.
За розповідями очевидців, збожеволілі від голоду селяни України не лише від безнадії починали їсти інших людей, а й забивали сиріт на вулицях, щоб потім продати їхнє м'ясо.
А сам Голод часом позбавляв людей співчуття до своїх же близьких.
Старожили пригадують, як почалася заготівля хліба з наказу влади СРСР. В українських селах з'явилися групи активістів, які "ходили із залізними палицями" і збирали продукти в селян.
"Мама поклали на піч вузлики з квасолею, горохом, сочевицею і оклунок суржику. Веліла нам, чотирьом своїм дітям, на них сидіти. Те не допомогло. Виліз до нас один у будьонівці, розкидав по кутках і згріб усе з печі", - пригадує мешканець Харківської області Василь Акун.
"У колгоспі 1933 року був дуже гарний врожай зернових, але життя краще не стало. Все вивезли, люди пухли від голоду,"

14.10.1942 – створення Української повстанської армії

/Files/images/упа.jpg

На фото: Командир ТВ-21 «Гуцульщина» Петро Мельник-«Хмара» з групою повстанців
Традиція відзначення дати народження УПА починається від наказу головного командира УПА Романа Шухевича за 1947-ий рік. Хоча дата більше символічна, аніж хронологічна, за документами нацистських спецслужб восени 1942 р. на Волині активізувалися бойова активність українського підпілля, формування боївок ОУН та втеча у ліси членів підпілля. Формально перехід до відкритого антинімецького збройного спротиву був схвалений на ІІІ конференції ОУН, що відбулася 17–21 лютого 1943 р. Вже у січні-лютому 1943 р. виникають перші повстанські сотні під командуванням Г. Перегійняка («Коробки») та С. Качинського («Остапа»).
УПА постала не лише для оборони українського населення від нацистського терору, але й для захисту від провокативно-підривної діяльності радянських партизан, які взимку 1942-1943 рр. наступали з білоруських лісів. Водночас з літа 1943 р. «лісова армія» була залучена до кривавого протистояння з польським підпіллям на Волині – так званої «малої українсько-польської війни». Основною діяльності УПА була тактика двофронтової боротьби проти двох тоталітарних режимів – сталінського СРСР та нацистського Третього Райху.
Творці УПА розглядали її як можливий зародок регулярної української армії. УПА спиралася на розгалужену мережу ОУН, яка становила своєрідний тил армії – запілля. У формуванні УПА брали участь представники різних політичних угрупувань, селяни, національні меншини. Тому можна сказати, що вона мала загальноукраїнський характер. З липня 1944 р. УПА підпорядковувалася Українській Головній Визвольній Раді (УГВР) – керівному військово-політичному органу воюючої України. Політичною платформою УПА була боротьба за самостійність України, за основні демократичні права і свободи, включно з рівними правами для нацменшин та співпрацею з іншими поневоленими народами проти нацизму та сталінізму.
Структурно УПА поділялася на три краєві командування: УПА-«Північ» (Волинь, Полісся), УПА-«Південь» (Поділля, Київщина) та УПА-«Захід» (Галичина, Буковина, Закарпаття, Закерзоння). Кожне командування мало у своєму складі воєнні округи та тактичні відтинки. Головним командиром УПА з листопада 1943 р. до загибелі у березні 1950 р. був Роман Шухевич.
Бойові відділи УПА були згорнуті відповідно до наказу УГВР від 3 вересня 1949 року, а її вояки влилися у збройне антикомуністичне підпілля.

Цей день в історії України: 22 вересня – День партизанської слави

22 вересня 2001 року, в день 60-ї річниці з початку підпільно-партизанського руху в Україні в роки Великої Вітчизняної війни, у нашій країні вперше відзначався День партизанської слави, встановлений Указом Президента України № 1020/2001 від 30.10.2001.
Свято партизанської слави встановлено в Україні «...на підтримку ініціативи ветеранів війни та з метою всенародного вшанування подвигу партизанів і підпільників у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, увічнення їхньої пам'яті...».
Про це сказано в Указі Президента України «Про День партизанської слави» від 30 жовтня 2001 року N1020/2001.
Це - державне визнання внеску народних месників у велику Перемогу над нацизмом, відновлення історичної справедливості щодо масової участі українського народу у визвольній боротьбі проти гітлерівської навали. Це - свято людей сильних духом і з чистою совістю, які не шкодували життя для перемоги над ненависним ворогом.
Перші загони партизанів з’явились в Україні восени 1941 року під Черніговом та Сумами під керівництвом Миколи Попудренка (на фото 1) та Сидора Ковпака.
Як відомо, організація руху опору в Україні проти німецьких окупантів та їх союзників у 1941—1942 роках була пов’язана з величезними труднощами. Офіційна концепція війни «малою кров’ю на ворожій території», що панувала напередодні війни, не передбачала дій партизанських загонів.

/Files/images/прт.jpg

До літа 1942 року на території України продовжувало діяти лише близько десятої частини створених владою підпільних груп, або лише дві тисячі осіб. В кінці 1941 року нетривалий час діяв загін в околицях Нікополя й Кривого Рогу (500 осіб), що мав завдання знищити не пошкоджені шахти, але окупанти цей загін швидко ліквідували. Така сама доля спіткала й загін, що діяв взимку 1941—1942 років біля Павлограда і на східній Дніпропетровщині (близько 400 осіб). Довше діяли партизани в Криму.
Партизанський рух в Україні набув масовості з кінця 1942 року. Такий активний спротив окупаційному режиму з боку мирного населення виник внаслідок нещадного терору, масових вбивств, геноциду єврейського населення, вивезення молоді до Німеччини на примусові роботи.
У 1943 році партизани контролювали лісні райони Північно-Східної України, завдаючи значних втрат тиловим німецьким підрозділам, адміністрації та інфраструктурі цих районів. З наближенням Червоної армії восени 1943 року рух радянських партизанів в Україні пожвавився. Якщо на 1 січня 1943 року в Україні було 13300 партизанів (у 7 з’єднаннях і 155 самостійних загонах), то на 1 грудня 1943 року — вже 43500 партизанів. На початок 1944 року їх число зросло до 47 800 (близько 10% усіх партизанів в СРСР).

/Files/images/прт1.jpg

У травні-жовтні 1943 року загін Сидора Ковпака здійснив відомий рейд з Путивля через Волинь у Карпати з завданням «перерізати шляхи відступу фашистам», коли почалися бої за Дніпро.
У 1943 році пройшли також рейди менших загонів радянських партизанів: М. Наумова (на півдні Україні), Н. Мельника та О. Федорова (Правобережжя й Волинь). Партизанським формуванням розвідувального типу був загін Д. Медвєдєва, який діяв на Волині (частково на Львівщині та Грубешівщині) у 1942—1944 роках і виконав ряд терористичних актів проти окупантів, зокрема, убивство розвідником Миколою Кузнецовим у Львові віце-губернатора Бауера. У Миколаєві підпільна антифашистська група «Миколаївський центр» під керівництвом Віктора Лягіна здійснила ряд великих диверсій, які заподіяли німецьким окупантам великої шкоди в живій силі і техніці (знищила аеродром, нафтобазу, склади, обладнання заводів, морські судна), добувала і передавала в Центр цінну розвідувальну інформацію про супротивника.

/Files/images/прт2.jpg

/Files/images/прт3.jpg

України від фашистів та їх союзників партизани вели бої спільно з радянською армією, а згодом перейшли переважно у Польщу (частина на Словаччину), де відзначилася партизанська дивізія під командуванням П. Вершигори. Український партизанський штаб проіснував до 1 червня 1945 року; в кінці війни він керував радянськими партизанами у Польщі і Словаччині.
Окрему групу радянських партизанів в Україні становили невеликі загони та комсомольські підпільні групи, що виникали стихійно: «Молода Гвардія» на Донбасі, підпілля у Вінниці, загін капітана Кудрі у районі Диканьківських лісів та уздовж Ворскли. Майже 30 тисяч учасників руху опору загинуло або потрапило в табори смерті.
Дії партизанських загонів та підпільних організацій у роки Великої Вітчизняної війни нанесли непоправні збитки живій силі, інфраструктурі та техніці противника, здійснили неоціненний внесок у наближення Великої Перемоги над фашистами та їх союзниками.
Ще з радянських часів подвиг партизан-підпільників увічнюють у багатьох населених пунктах України пам'ятники, історичні музеї, музеї партизанської слави. Є такий музей і в нашому місті.

День пам'яті та примирення

8 травня у Хусті на центральній площі біля меморіалу пам‘яті, відбувся мітинг-реквієм з нагоди 73-ої річниці завершення найкривавішої війни людства. Хустський районний Центр позашкільної роботи прийняв участь у вшануванні за полеглими у боях. Багатьом присутнім цього дня методисти Н.І.Угляй, Г.В.Федорюк та С.М.Петраш на груди прикріпили символ пам'яті та скорботи за загиблими у боротьбі з нацизмом – червоний мак.

/Files/images/ДР.jpg

«Серце до серця» - «Почуй світ!»

/Files/images/ср.jpg

В школах Хустського району з 02 по 22 квітня 2018 року проводилась благодійна акція «Серце до серця» - «Почуй світ!» - метою якої є збір коштів для придбання медичного обладнання для дітей з вадами слуху. На зібрані кошти фонд закупить обладнання та безкоштовно передасть у користування обласній дитячій лікарні.
Під час проведення даної акції педагогами шкіл району проведено виховні бесіди, роз’яснювальну роботу серед батьків, учнів та гуртківців щодо актуальності проведення благодійної акції.
В наслідок проведеної роботи зібрано і перераховано для XІІІ Всеукраїнської благодійної акції «Серце до серця» - Почуй світ!» - 5.984,3 грн.
Активну участь у акції взяли школи району, а саме:
· Монастирецький НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ»(директор Л.В.Глеба) -1000 грн.;
· Вишківський НВК І-ІІІ ст. ім. Ференца Келчеі (Ч.К.Дарвай) – 1000 грн;
· Горінчівська ЗОШ І-ІІІ ст. (в.о.дир. М.А.Доромбей) - 897 грн.;
· Олександрівська ЗОШ І-ІІІ ст. (директор Т.І.Лазар) - 715 грн;
· Заломська ЗОШ І-ІІ ст. (дир. О.Д.Мигалко) – 375 грн;
· Боронявська ЗОШ І-ІІІ ст. (директор М.І.Молнар) - 330 грн;
· Н.Бистрівська ЗОШ І-ІІІ ст.(директор О.В.Тегза) - 300грн.;
· Велятинська ЗОШ І-ІІІ ст. (директор Н.Д.Цифра) - 300 грн,;
· Крайниківська ЗОШ І-ІІІ ст. (директор М.В.Сарвадій) – 200;

· Яблунівська ЗОШ І-ІІІ ст. (директор К.Д.Монич) - 200 грн;

· Кривський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ» (директор Т.В.Грицак) – 228 грн;
· Данилівський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ» (директор Т.В.Гайович) – 139, 3 грн;
· Кошелівська ЗОШ І-ІІІ ст. (директор М.М.Грицик) – 100;
· Вільшанська ЗОШ І-ІІ ст. ( дир. М.Ю.Богач) – 100;
· Драгівська ЗОШ І-ІІІ ст. ( дир. В.М.Бокоч) - 100 грн.;
Під час проведення XІІІ Всеукраїнської благодійної акції «Серце до серця» -«Почуй світ!» було перераховано – 5.984,3грн. ( п'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят чотири гривні 30 копійок)
Дякуємо всім за участь.

«79 річниця Карпатської України»

Карпатська Україна – доленосна подія в житті всього українського народу.
Невеликому Закарпатському краю судилось відіграти вагому роль в історії українського державотворення. Навіть короткотривале існування цієї держави стало символом національних прагнень всього українського народу.

15 березня 2018 року Хустський районний Центр позашкільної роботи прийняв участь в урочистому зібранні на Красному полі з нагоди відзначення 79-ї річниці проголошення Карпатської України та вшануванні пам’яті загиблих січовиків – хвилиною мовчання та віддали шану та повагу Президенту Карпатської України. Мітинг розпочався Державним Гімном України та військовим салютом.

У церемонії також взяли участь голова Полтавської та Львівської обласних рад – Олександр Біленький та Олександр Ганущин. Усі малиможливість ознайомитися з матеріалами, які свідчать про створення та діяльність Організації Народної Оборони «Карпатська січ», проголошення Карпатської України та її видатних діячів.

/Files/images/РІЧ.jpg

/Files/images/РІЧ1.jpg

/Files/images/РІЧ2.jpg

/Files/images/РІЧ3.jpg

Інформаційна хвилинка
«79- та річниця незалежності Срібної Землі Карпатської України»

Однією із ключових дат у рамках Року Української державності, проголошеного Інститутом національної пам'яті, є 15 березня. Саме цього дня у 1939 році була створена незалежна Карпатська Україна.

/Files/images/нц.jpg

Короткочасне існування цієї держави стало символом національних прагнень українців напередодні глобального світового конфлікту. Йосиф Сталін у березні 1939-го сказав про Карпатську Україну:"букашка, котораяхочет присоединитьк себеслона".

Боротьба карпатських січовиків проти угорської агресії була першим випадком збройного опору гітлерівським планам з перекроювання кордонів у Європі напередодні Другої світової війни.

/Files/images/нц1.jpg

Після Першої світової з падінням старих імперій територія Закарпаття увійшла до складу Чехословаччини. У жовтні 1938 року було проголошено автономію Карпатської України зі столицею в Ужгороді, де постав свій уряд. Для захисту краю в Хусті була створена Організація народної оборони "Карпатська Січ".

/Files/images/нц2.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 771

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.