Музеї шкіл Хустського району

Незаперечна роль музеїв у формуванні в учнівської молоді громадянського світогляду, усвідомлення взаємозв’язку поколінь, виховання любові до праці, рідної землі, мови, культури, моралі, вивчення та пропаганди пам’яток історії, культури і природи рідного краю, поваги до людей праці.
З часу проведення огляду, який відбувся у листопаді 2015 року в Хустському районі пройшли перереєстрацію 13 музеїв. Серед них є цікаві і неординарні, як наприклад один музейнародознавчий «Бабусина світлиця» на базі школи – інтернат Н.Бистрий ЗОШ І-ІІ ст.( кер. Тегза Світлана Юріївна)

/Files/images/Музеї.jpg

/Files/images/Музеї1.png

На базі музею проведений цікавий обряд весілля за такими розділами:«Батьку благослови»,«Сватання», «Оглядини», «Запросини», «Дівич-вечір», «Вінкоплети», «Перейма»,«Весілля»,«Крадіжка туфлі»,«Дари», «Покриття» та «Прощання з дружками»
Працює в нас один музей «Історико – краєзнавчий» профіль (краєзнавчий і патріотичний) на базі Березівської ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. Сідей Віктор Васильович), в якому проведено година пам’яті «Воїнам визволителям» присвячується…

/Files/images/Музеї2.jpg

/Files/images/Музеї3.jpg

Велична історична подія 23 жовтня визволення рідного села.
У Хустському районі працює 8 музеїв краєзнавчого напрямку. Найбільш цікавий досвід музею показали майже всі музеї.
На базі краєзнавчого музею «Пам’яті вдячні нащадки» Монастирецької ЗОШ І-ІІІ ступенів (кер. Горват Лілія Михайлівна) проведено ряд масових заходів приурочених до 70-ої річниці Перемоги радянського народу над фашистською Німеччиною. Страхіття німецьких концтаборів довелося пережити жителю нашого села Дідичу Константину Івановичу. Побував у таборах смерті півтора року і розповідав, що за найменшу провину карали смертю, шикували в шеренгу і вбивали кожного десятого. Дивом в той час вижив. Занесений до списку "остарбайтерів" і отримав грошову компенсацію з Німеччини.
Музей у школі с. Монастирець – це справжня духовна скарбниця. За час його існування тут побувало багато людей вельми відомих і менше знаних, молодших і старших. Це – учні шкіл району, школярі області, педагоги різного фаху не лише із Закарпаття, Хустського р-ну, а й з Львівської,Івано–Франківської, Миколаївської, Рівненської областей. Побував тут також американський письменник Сенді Мак Калох, який з 2001 року живе в м. Ужгороді.

/Files/images/Музеї4.png.jpg

/Files/images/Музеї5.jpg

Педагоги з Рівненської області оглядають експонати
25 вересня 2015 року колектив освітян Здолбунівського району Рівненської області записав свої враження про екскурсію в музеї такими словами: «Висловлюємо щиру вдячність за гостинний прийом та цікаві екскурсії у Монастирецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів. Приємно вражені душевністю педагогів умінням цінувати минуле та сьогодення».
Визначною подією в житті краєзнавчого музею на базі Золотарівської ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. Пацкан Світлана Михайлівна) стала зустріч з ветеранами війни 1941-45 років та ветеранами праці. Гуртківцями,які працюють на базі музею було проведено велику пошуково-дослідницьку роботу про події ІІ-ї Світової війни на Закарпатті, про партизанський рух та участь односельчан у цій боротьбі з фашистами. Було оформлено експозиційний розділ «Куток бойової слави».

/Files/images/Музеї6.jpg

/Files/images/Музеї7.jpg

Ветерани війни та праці з екскурсоводами музею
Помітними подіями в житті краєзнавчого музею є екскурсії, проведені для гостей школи та села: директорів навчальних закладів Хустського району, вчителів району, колишніх випускників школи, гостей із Шотландії. Почесною гостею стала Євгенія Гайова, Старший науковий працівник, доктор наук НАН України, яка дала позитивну оцінку про роботу музею.

/Files/images/Музеї8.jpg

/Files/images/Музеї9.jpg

Ми дуже пишалися тим, що у нашому музеї була ікона «Літургійний рік», датована близько XVІ століттям, написана сусальним золотом. За ініціативи священика Полянського Віталія Францовича греко-католицька громада взяла на себе відповідальність реставрувати ікону. Тому ікона «Літургійний рік» була передана для реставрації і зберігання у греко-католицький храм села Золотарева. Ми сумуємо, але разом з тим і раді, що тепер на неї буде споглядати нескінченна кількість очей під численні молитви. А це набагато більше, ніж у музеї.

/Files/images/Музеї10.jpg

Цікавим дослідженням хоче поділитись краєзнавчий музей «Берегиня» на базі Горінчівської ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. Федько Мар'яна Миронівна)- дослідження учнів, пов’язане з історією школи та науки. Надзвичайно цікавою була зустріч з Тібором Поповичем директором Русинського дослідного інституту в Угорщині, головою русинського культурного об’єднання «Будителі» (Будапешт), який народився в селі Горінчові. Його батько був директором русинської (основної) школи в селі Горінчові,а мати – вчителькою початкових класів. Навчався Т.Попович у найпрестижнішому Московському університеті імені М.В. Ломоносова на географічному факультеті. Тібор Попович працював на кафедрах Пражського та Будапештського університетів, розробив багато наукових праць з географії. Побував у наукових відрядженнях в Москві, Петербурзі, Іжевську, Удмуртії, Талліні в Єстонії, Вільнюсі в Литві,Ризі в Латвії, у Львові та багатьох містах світу. Автор 6 книг, 6 розділів в книгах та більше ста публікацій в часописах, які вийшли на угорській, русинській, російській, українській, польській, англійській, німецькій, естонській мовах. В музеї оформлено папку «Наукові працівники - вихідці з Горінчова», де зібрані матеріали з біографії Т. Поповича, статті з газет про нього, фотографії його відвідин музею « Берегиня», запис в книзі відгуків.

/Files/images/Музеї11.jpg

/Files/images/Музеї12.jpg

Незабутнім для учнів школи стала також зустріч з журналістами журналу
«Карпати», які вивчали край опришків, легенд і казок. Автори публікацій в журналі «Карпати», «Казки живуть в Горінчові», підготовлені з допомогою активу музею, за що їм вдячні журналісти висловили подяку. Разом з журналістами учні побували в гостях казкаря Андрія Доромбея і записали від нього казку « Про вірну жону»,яка надрукована на горінчівському діалекті. Художниця і журналіст Анна Кирпан подарувала в музей свої картини, присвячені цій темі, та ілюстрацію до казки Андрія Доромбея.

/Files/images/Музеї13.jpg.png

/Files/images/Музеї14.jpg.png

Та найцікавішою формою роботи музею є участь учнів у створені документального фільму «Село, в якому народжується казка». Годинну стрічку про село Горінчово та його талановитих казкарів зняв режисер Василь Образ. У фільмі зайняті учні школи в епізоді «Біля гірської ватри».

/Files/images/Музеї15.jpg

На базі краєзнавчого музею «Перлини рідного села» Н.Селищенської ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. Драгуська Ольга Василівна)проведений захід під назвою «У підшефних АТО – нівців», мета якогодопомогти матеріально та підняти дух пораненим атонівцям.

/Files/images/Музеї16.jpg

/Files/images/Музеї17.jpg

/Files/images/Музеї18.jpg

/Files/images/Музеї19.jpg

Також проводився захід під назвою «В Нижньому селищі ходять Сави Варвари»

/Files/images/Музеї20.jpg

/Files/images/Музеї21.png

/Files/images/Музеї22.jpg

Вивчення, відродження і збереження звичаїв, традицій, подальший розвиток української культури, виховання гідного громадянина України – основний напрям роботи музею у краєзнавчому музеї «Повернення із забуття» на базі Стеблівської ЗОШ І-ІІІ ст., (кер.Чепка Віталія Юріївна) гуртківцями та зацікавленими людьми було відтворено один, на жаль, із загублених обрядів – виготовлення весільного «курагова».

/Files/images/Музеї23.jpg

/Files/images/Музеї24.jpg

Також гуртківці є активними учасниками Фольклорного фестивалю «Салдобоський танець».
У Стеблівці на базі сільськогосподарського фермерського господарства«Дружба» заснована і функціонує Громадська організація збереження агробіорізноманіття Карпатських гір.
В діяльності цієї організації, засновниками якої є громадяни Німеччини, бере участь молодь з різних куточків світу. Це волонтери з Німеччини, Нової Зеландії, Казахстану, Угорщини, Канади, США та інших країн. Їм дуже цікаво якомога більше дізнатися про наш край. Саме у цьому допомогти їм взялася учнівська молодь нашої школи, а особливо члени гуртка «Юні етнографи» Хустського районного Центру позашкільної роботи на базі Стеблівської ЗОШ І-ІІІ ст.

/Files/images/Музеї25.jpg.png

На базі краєзнавчого музею «Скриня минулого» Кривської ЗОШ І-ІІІ ст.(кер. Медьєші Діана Йосипівна) проведено екскурсію для доньки ветерана ІІ – ї Світової війни Гейкана Івана Васильовича, яка проживає у Німеччині, проведений для педагогів-організаторів Хустського району.
У краєзнавчому музеї «Світлиця» Заломської ЗОШ І-ІІ ст. (кер. Ожоганич Ольга Василівна) велику увагу краєзнавці приділяють висвітленню так званих «білих плям» історії, пов’язаних з колективізацією, голодомором, репресіями…

/Files/images/Музеї26.jpg.png.jpg

/Files/images/Музеї27.jpg

Проводився цікавий захід «Наша школа»

/Files/images/Музеї28.jpg

/Files/images/Музеї29.jpg

На базі краєзнавчого музею Данилівської ЗОШ І-ІІІ ст.(кер. Шимон Віталія Іванівна) проводяться районні зустрічі учнів Велятинської ЗОШ І –ІІІ ст., які були учасниками шкільного проекту,що проводився з учнями із Польщі.
Музей відвідують багато гостей з Польщі, Словаччини, Росії. Вони залишили хороші відгуки про музей. Цікавим є той факт, що музей відвідала чеська делегація краю «Височина» з гетьманом Їржі Дегунеком.

/Files/images/Музеї31.jpg

Зустріч чеської делегації
Працює також в нас літературно - просвітницький музей «Літератури, фольклору та мистецтва» на базі Копашнівської ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. Гангур Надія Іллівна).Мали можливість відвідати музей гості з с. Колочава - це учитель Іван Степанович Фриган Колочавської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2. Іван Штаєр – автор-пісняр і Василь Шмулига – жителі села Колочава. Вони з цікавістю розглядали експонати музею, давали цінні поради, щирі рекомендації, розповідали веселі історії про минуле і сучасне.

/Files/images/Музеї32.jpg

/Files/images/Музеї33.jpg

У травні 2014 р. до нашого музею завітала група викладачів з Ужгородського Національного університету з кафедри української літератури. Усі присутні були вражені побаченим. Експонати цікавих книг, які вони не зустрічали навіть у обласному центрі. Викладачі з високими званнями Валентина Барчан, Надія Ференц та молоді спеціалісти робили для себе записи, фотографували деякі сторінки рідкісних книг.

/Files/images/Музеї34.jpg

/Files/images/Музеї35.jpg

У Хустському районі є також етнографічні музеї, які так само можут поділитися цікавими прикладами із досвіду музеїв.
Етнографічний музей «Відгомін літ» Боронявської ЗОШ І-ІІІ ст.(кер. Ливринець Василина Миколаївна).Найкращими виховними заходами проведеними на базі музею були: «Козацький кіш» та «Пам’яті Українського січового стрілецтва». Під час проведення цих заходів діти ознайомилися з тим, що у минулому українського народу було таке неповторне явище, як Запорозька Січ, розширили свої знання про життя запорозького козацтва.

/Files/images/Музеї36.jpg

/Files/images/Музеї37.jpg

Звичай «Берези» в нашому селі існує здавна. Ні в одному Закарпатському селі не має такого звичаю. Історія цієї традиції сягає сивої давнини. Керівник музею Василина Ливринець разом з членами гуртка «Юні етнографи» розробила сценарій до свята «Берези» і виступили з ним перед жителями села Бороняво.

/Files/images/Музеї38.jpg

/Files/images/Музеї39.jpg

/Files/images/Музеї40.jpg

/Files/images/Музеї41.jpg

Досліджуємо, вивчаємо і примножуємо звичаї і традиції рідного села. Лише в Бороняві існує давня традиція бавитися на Різдво у Шарханя. Міфічна істота напів-Змій або напів-Дракон допомагає молодим хлопцям освідчитись. Активісти музею разом із старшокласниками брали участь у цьому дійстві на районному конкурсі та зайняли перше місце.

/Files/images/Музеї42.jpg

На базі етнографічного музею «Музей хліба» Нанківської ЗОШ І-ІІІ ст.(Русанюк Тетяна Михайлівна) 14 травня 2014 року відбулося свято відкриття «Музею Хліба»та захід «Тепло своїх долонь, і розуму, і серця я Україні милій віддаю» приурочений 200-річчю Т.Г.Шевченка.

/Files/images/Музеї43.jpg

/Files/images/Музеї44.jpg

/Files/images/Музеї45.jpg

Також музей взяв участь у Всеукраїнському фестивалі «Українська паляниця» та отримав ІІІ місце в області

/Files/images/Музеї47.jpg

Значно зріс інтерес до вивчення історії населених пунктів, окремих сторінок життя і діяльності відомих земляків, що пов’язано з участю школярів у Всеукраїнській історико-географічній експедиції учнівської молоді “Історія міст і сіл України”, Всеукраїнська краєзнавча експедиція учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна». За рахунок матеріалів, зібраних у ході експедиції, оновлюються існуючі музейні експозиції, створюються тематичні виставки, проводяться уроки, екскурсії, виховні години.
У Хустському районі переважна більшість музеїв краєзнавчого напрямку,а також є музеї етнографічного, історико – краєзнавчого та літературно-просвітницького напрямків, у яких експозиції музеїв поповнюються новими документами, експонатами, зібраними під час походів, екскурсій.Посилився зв’язок музеїв з державними музеями, громадськими організаціями, науковцями вищих навчальних закладів.
Кiлькiсть переглядiв: 690

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.